home Lietuviškai English
     Pradžia | Apie mus | Veikla | Leidiniai | Rėmėjai | Partneriai | Nuorodos | Paremk mus | Kontaktai | Struktūra
Ar manote, kad mažai ir vidutiniškai radioaktyvių atliekų saugykla prie Ignalinos atominės elektrinės bus pastatyta ir eksploatuojama saugiai?
Saugykla bus pastatyta ir eksploatuojama pagal visus reikalavimus
Saugykla kels grėsmę aplinkai ir bus nesaugi
Man svarbus šitas klausimas, bet aš turiu per mažai informacijos
Man visai nerūpi kur bus statoma radioaktyvių atliekų saugykla Lietuvoje
Neturiu nuomonės
Paieška

Aplankykite

Prenumerata

Atsisakyti prenumeratos

 

Naftos gavyba D6 telkinyje, Lukoil ir aplinka

APLINKOSAUGOS AKTYVISTUS D6 NAFTOS PĖDSAKAI NUVEDĖ Į VOKIETIJOS BANKUS

Grupė Lietuvos, Vokietijos ir Rusijos aplinkosaugininkų 2005 m. balandžio 5-15 dienomis apsilankė devyniuose privačiuose Vokietijos, Olandijos ir Prancūzijos bankuose, susitiko su Europos Parlamento Baltijos regioninės grupės ir trijų Vokietijos žemių parlamentarais. Pagrindinė visų susitikimų tema – problemos dėl naftos gavybos D6 telkinyje ir jų sprendimas, LUKOIL kompanijos kritika, bankų ir politikų vaidmuo šiame procese.

Aplinkosaugos aktyvistai susitikimo su Vokietijos privačiais investiciniais bankais WestLB, HypoVereinsbank (HVB), DeKaBank, Deutsche Bank, Dresdener Bank (Dresdner Kleinwort
Wasserstein), Commerrzbank. Taip pat su Olandijos bankais ABN-AMRO ir ING Group bei investiciniu Prancūzijos-Belgijos Dexia banku.

Pastaruoju metu Vokietijos bankai suteikė daug kreditų Rusijos naftos kompanijai Lukoil.
Aplinkosaugininkai prieštaringai vertino 28 bankų konsorciumo Lukoilui suteiktą 765 mln. JAV dolerių kreditą 2003 m. lapkričio mėn. Kredito iniciatoriai ABN AMRO (Olandija) ir Citigroup (JAV) bankai, kartu su Calyon, Dexia (Prancūzija), Dresdner Bank, WestLB, HypoVereinsbank (Vokietija), Barclays (D.Britanija), KBC (Belgija) bankais yra privačių bankų iniciatyvos (vadinamos Equator Principe) dalyviai, savanoriškai įsipareigoję laikytis griežtesnių aplinkosaugos reikalavimų savo veikloje. Kiti Vokietijos bankai - konsorciumo dalyviai (Deutsche Bank, Commerzbank, DekaBank, DZ Bank, Bayerische Landesbank ir Landesbank Hessen-Thueringen) taip pat skiria didelį dėmesį aplinkosaugai ir klientų reputacijai.

Susitikimų metu aplinkosaugininkai pateikė Lukoil veiklos „tamsiąją“ pusę. Lukoil pradėjo naftos gavybą D6 telkinyje šalia Kuršių Nerijos, saugomos Pasaulinio kultūros paveldo, nepaisydama UNESCO, tarptautinių organizacijų ir Lietuvos prieštaravimų, pažeisdama tarptautinę ir Rusijos teisę. Lukoil naftos gavybos ir transportavimo veikla daro neigiamą įtaką gamtai Kaspijos jūroje (gręžinys nacionaliniame parke), Baltijos jūros Suomijos įlankoje (šalia tarptautinės reikšmės paukščių apsaugos teritorijų), Permės apskrityje (užteršti geriamo vandens šaltiniai tūkstančiams gyventojų, Lukoil atsisako atlyginti žalą), Vakarų Sibire (dideli naftos išsiliejimai, katastrofiška ekologinė padėtis).
Aplinkosaugininkai pabrėžė riziką ir bankų reputacijai, finansuojant tokį kontraversišką klientą ir gamtai pavojingus projektus. Vokietijos bankai jau turi karčios patirties ir didelių nuostolių iš panašios veiklos (pvz. WestLB bankas).

Bankininkai pripažino nežinoję tokios informacijos apie savo klientą Lukoil. Jie pripažino negalį kontroliuoti savo kreditų panaudojimo, ir kokia dalis jų galėjo atitekti D6 projektui įgyvendinti, nes paskolos teikiamos ne konkrečių projektų finansavimui, o korporatyvinėms paskoloms. Bankininkai teigė esą jautrūs klientų reputacijai ir teisės pažeidimams. Jie žadėjo išnagrinėti visą apie Lukoil pateiktą informaciją, apie susitikimus informuoti Lukoil.

Aplinkosaugininkai siūlė bankams nusistatyti bendrus minimalius aplinkosauginius standartus naftos sektoriui ir privalomus aplinkosauginius reikalavimus paskoloms, finansuojant Rusijos naftos sektorių. Taip pat į paskolų portfelį įtraukti avarijų ir taršos likvidavimo, sektoriaus modernizavimo ir taršos prevencijos projektus, nefinansuoti naujų naftos gavybos projektų.

Daug dėmesio skirta UNESCO išreikalautam D6 tarptautiniam aplinkosauginiam vertinimui ir Lietuvos bei Rusijos bendradarbiavimui dėl naftos išsiliejimų likvidavimo, civilinės ir ekologinės žalos atlyginimo. Aplinkosaugininkai ragino bankininkus įtikinti savo klientą Lukoil pateikti visą reikalingą informaciją tarptautiniam vertinimui ir įgyvendinti siūlomas rekomendacijas.

Avarijų likvidavimo planas ir žalos atlyginimas lieka jautriais ir iki šiol sunkiai sprendžiami klausimai.
2004 m. bendrai Rusijos karinio laivyno ir NATO vykdytų manevrų prie D6 išvados aiškios: „Lukoil pasiruošęs avarijos likvidavimui tik esant geram orui ir šviesiu paros metu“. Panašų vertinimą pateikia ir Lietuvos ekspertai. Meteorologų duomenimis, Baltijos jūroje šiame regione štormai siaučia 40-42 d. per metus, blogi orai netinkami avarijų likvidavimui būna iki 200 d. per metus. Maža to, D6 platforma net neįtraukta į Rusijos federalinį avarinių naftos išsiliejimų likvidavimo veiksmų planą. Rusija iki šiol atsisakinėjo bendradarbiauti su Lietuva avarijų likvidavimo srityje, nors Lukoil duomenimis, iš D6 išsiliejusi nafta pasiektų Lietuvos Kuršių Nerijos pakrantę per 12 val.

Susitikimuose su politikais kalbėta apie Europos Sąjungos vaidmenį D6 problemos sprendime, raginta įtraukti Europos Komisiją į D6 tarptautinį vertinimą. Siūlyta pradėti ES-Rusijos derybas dėl tarpsieninio poveikio aplinkai problemų sprendimo, nes Rusija nėra ratifikavusi atitinkamų tarptautinių konvencijų.
Susitikimuose su Vokietijos Šiaurės Reino Westfalijos, Bavarijos ir Heseno žemių parlamentarais kalbėta apie prieštaringą Vokietijos bankų vaidmenį, finansuojant Lukoil. Minėtų regionų valdžia turi akcijų taip vadinamuose žemių bankuose ir gali daryti įtaką bankų sprendimams.

Susitikimuose su bankais dalyvavo „Atgajos“ bendrijos (LT), Ecodefense (RU), Urgewald ir Institut Sudwind (Vokietija), Olandijos ir Prancūzijos žemės draugų aplinkosauginių organizacijų atstovai.


Daugiau informacijos:
Linas Vainius tel. 8-699-33661; el.paštas: linas@atgaja.lt

© Atgaja, 2004 • Office: Drobės g. 62, LT-45188, KAUNAS, Lithuania • Mailing: ACP P.O.Box 156, Kaunas 44002 Lithuania.
Phone: (+370 37) 425566 • Fax: (+370 37) 425207