home Lietuviškai English
     Pradžia | Apie mus | Veikla | Leidiniai | Rėmėjai | Partneriai | Nuorodos | Paremk mus | Kontaktai | Struktūra
Ar manote, kad mažai ir vidutiniškai radioaktyvių atliekų saugykla prie Ignalinos atominės elektrinės bus pastatyta ir eksploatuojama saugiai?
Saugykla bus pastatyta ir eksploatuojama pagal visus reikalavimus
Saugykla kels grėsmę aplinkai ir bus nesaugi
Man svarbus šitas klausimas, bet aš turiu per mažai informacijos
Man visai nerūpi kur bus statoma radioaktyvių atliekų saugykla Lietuvoje
Neturiu nuomonės
Paieška

Aplankykite

Prenumerata

Atsisakyti prenumeratos

 

Atominė energetika

VIENAS PO KITO ŽLUNGA ATOMINIŲ ELEKTRINIŲ STATYBOS PROJEKTAI EUROPOJE

Vokietijos koncernas RWE AG atsisakė kaip strateginis investuotojas dalyvauti 2000 MW instaliuotos galios atominės elektrinės statybos projekte Bulgarijoje, šalia Belene miesto. Spalio 28 d. RWE AG Elektros energijos gamybos padalinio atstovas spaudai Stephanie Schunck konstatavo - “Mes nutraukėme sandorį dėl RWE AG dalyvavimo Bulgarijos Nacionalinio Investuotojo bendrovėje ryšium su projekto finansavimo problemomis”. Tai spaudos konferencijoje patvirtino Bulgarijos Energetikos Holdingo, kuris valdo kontrolinį 51 % Bulgarijos Nacionalinio Investuotojo bendrovės akcijų paketą, vadovė Galina Tosheva. Koncernas RWE AG Bulgarijos Nacionalinio Investuotojo kompanijoje valdė 49 % akcijų. Po RWE AG pasitraukimo Bulgarijos ekonomikos, energetikos ir turizmo ministro pavaduotoja Maja Christova informavo, kad Belene atominės elektrinės statyba dėl paskolų garantijoms nenumatytų biudžeto lėšų  gali būti sustabdyta mažiausiai iki 2011 metų. Savo ruožtu, projekto rangovas Rusijos bendrovė “AtomStroyExport” gali pareikalauti iš Bulgarijos kompensacijos už stabdomą kontraktą.

Bulgarija ir AtomStroyExport pasirašė 4 mlrd. Eurų vertės kontraktą dar 2008 0. bet nesugebėjo rasti daugiau lėšų šiam smarkiai vėluojančiam projektui. Neseniai Atomstroyexport pareigūnai atskleidė informaciją kad bendra Belene atominės jėgainės dviejų reaktorių po 1000 MW statybos kaštai pabrango iki 6  mlrd. Eurų. Bulgarijos vyriausybė vertina atominės elektrinės ir susijusios infrastruktūros kainą apie 9-10 mlrd. eurų.

Tai ne vienintelis atominės energetikos projektas, kuris susiduria su rimtomis finansavimo problemomis. Suomijoje statomo Olkiluoto 3 reaktoriaus kaina per nepilnus tris statybos metus išaugo dvigubai nuo planuotos. Virš fiksuotos 3,2 mlrd. eurų kontrakto vertės susidarančius nuostolius turės padengti projektą įgyvendinantys Framatome ir Siemens koncernai. Reaktoriaus statyba nuo planuoto grafiko atsilieka mažiausiai pusantrų metų, o dalies ekspertų vertinimu, statybos pabaiga gali vėluoti iki 3 metų. Tokiu būdu vartotojai laiku negaus žadėtos energijos, o Suomija negalės įgyvendinti Kyoto protokole numatytų tikslų. Nors tai buvo vienas iš pagrindinių argumentų statyti branduolinį reaktorių šalyje. Suomijos atominės saugos institucijos statybos eigoje fiksuoja šimtus su rimtomis saugos problemomis susijusių pažeidimų. Statomo reaktoriaus projektas neužtikrina Suomijoje keliamų saugos reikalavimų, todėl rangovas siūlo juos švelninti taip, kad esant pažeidimui, būtų galima išleisti pirmam reaktoriaus kontūre cirkuliuojantį garą į atvirą perdavimo sistemą. Dėl kontrakte numatytų įsipareigojimų nesilaikymo, Olkiluoto 3 projekto investuotojas suomių kompanija Teollisuuden Voima Oy (TVO) užšaldė atsiskaitymus su projekto rangovu – Prancūzijos kompanija Areva.

Lietuvos vyriausybė šiuo metu ieško strateginio investuotojo planuojamai atominei elektrinei Lietuvoje. Tarp potencialių kandidatų minimos tos pačios kompanijos kaip RWE AG,  Areva, Electricite de France ir kt. kurių vykdomi projektai vienas po kito patiria fiasko.  Europos nevyriausybinės aplinkosauginės organizacijos ragina Lietuvos vyriausybę ir Prezidentę liautis blaškytis apie ekonomiškai nepatrauklią, pavojingą, aplinkai grėsmingą ir prieštaringai vertinamą atominę energetiką bei užtikrinti spartų atsinaujinančių energijos šaltinių ir energijos efektyvumo didinimo priemonių diegimą. Daugelio Europos valstybių patirtis, sparčiai vykstančios permainos energetikos sektoriuje rodo, kad atsinaujinanti energetika pasiruošusi pakeisti iškastinį kurą ir atominę energetiką. Atominės elektrinės - jau vakarykščios dienos technologijos.

Nevyriausybinės organizacijos bendrija “Atgaja”, Latvijos žaliųjų judėjimas, Greenpeace ir CEE Bankwatch Network padavė apeliaciją dėl Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimo atmesti skundą dėl naujos atominės elektrinės poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos pripažinimo negaliojančia.

Visagino AE poveikio vertinimo ataskaitoje trūksta esminių duomenų apie elektrinės darbo saugumą ir didelių avarijų poveikį aplinkai, panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyvių atliekų tvarkymą ir laidojimą, kurie darys didžiausią neišvengiamą ir negrįžtamą įtaką aplinkai ir žmonėms. Tačiau Aplinkos ministerija paskubėjo patvirtinti šią ataskaitą neturėdama reikiamos informacijos apie svarbiausius projekto poveikius ir galimas alternatyvas.


Papildoma informacija:

Saulius Pikšrys – bendrija “Atgaja” (687) 92486,
saulius@atgaja.lt

© Atgaja, 2004 • Office: Drobės g. 62, LT-45188, KAUNAS, Lithuania • Mailing: ACP P.O.Box 156, Kaunas 44002 Lithuania.
Phone: (+370 37) 425566 • Fax: (+370 37) 425207