home Lietuviškai English
     Pradžia | Apie mus | Veikla | Leidiniai | Rėmėjai | Partneriai | Nuorodos | Paremk mus | Kontaktai | Struktūra
Ar manote, kad mažai ir vidutiniškai radioaktyvių atliekų saugykla prie Ignalinos atominės elektrinės bus pastatyta ir eksploatuojama saugiai?
Saugykla bus pastatyta ir eksploatuojama pagal visus reikalavimus
Saugykla kels grėsmę aplinkai ir bus nesaugi
Man svarbus šitas klausimas, bet aš turiu per mažai informacijos
Man visai nerūpi kur bus statoma radioaktyvių atliekų saugykla Lietuvoje
Neturiu nuomonės
Paieška

Aplankykite

Prenumerata

Atsisakyti prenumeratos

 

Atominė energetika

ATOMINĖ ENERGIJA ? AČIŪ, NEREIKIA

Vilniuje 2010 m. balandžio 26 d. vyksta protestas prieš 3 naujas atomines elektrines Visagine (Lietuva), Astrave (Baltarusija) ir Nemane (Kaliningrado sr., Rusija). Šie projektai nepagrįsti ekonomiškai, didina avarijų ir terorizmo riziką regione, nėra jokio radioaktyvių atliekų sprendimo, niekas neklausė žmonių nuomonės dėl tokių pavojingų ir brangių objektų statybos. Atominė energija jau šiandien gali būti pakeista saugesniais ir pigesniais darnios energetikos sprendimais. Mes už ateitį be atominės energijos !

  1. Atominė energetika nesaugi.

Avarijos, gaisrai, sprogimai, radioaktyvi tarša, mirtys ir susirgimai lydi branduolinę pramonę kasmet nuo 1952 m. Chalk River, Kanada; 1957 m. Majako katastrofa, TSRS; 1979 m. Three Mile Island-2 reaktoriaus avarija, JAV; 1986 m. Černobylio katastrofa, Ukraina ir t.t. Sunku rasti kalendoriuje dieną be branduolinių avarijų.

http://archive.greenpeace.org/comms/nukes/chernob/rep02.html

2. Černobylio atominės elektrinės 4 reaktoriaus sprogimas 1986 m, balandžio 26 d. Ukrainoje yra didžiausia branduolinė avarija. Jos metu tiesiogiai žuvo 50 žmonių, vėliau apie 4000 mirė nuo radiacijos sukelto vėžio, dešimtys tūkstančių žmonių patyrė žalingą radiacijos poveikį sveikatai. Apie 600 tūkstančių žmonių dalyvavo likviduojant avarijos pasekmes, virš 5 milijonų žmonių gyvena nuo Černobylio sprogimo radioaktyviomis medžiagomis užterštose teritorijose vien tik Baltarusijoje, Ukrainoje ir Rusijoje. Tiesioginiai materialiniai nuostoliai viršijo 7 mlrd. JAV dolerių. Radiacinis debesis nuo Černobylio praslinko per visą Europą.

http://www.iaea.org/Publications/Booklets/Chernobyl/chernobyl.pdf

3. Radioaktyvios atliekos – problema be sprendimo.

Pasaulyje nėra saugaus ir patikimo radioaktyvių atliekų nukenksmino ir laidojimo sprendimo. Dalis radioaktyvių atliekų iš atominių elektrinių lieka pavojingos dešimtis tūkstančių metų. Šalia Lietuvos ir Visagine 3 naujai planuojamose atominėse elektrinėse išvis nesprendžiamas radioaktyvių atliekų klausimas. Ignalinos AE labai radioaktyvios atliekos saugomos 50 metų, nežinant kas toliau. Vidutinio ir mažo radioaktyvumo atliekos palaidotos amžiams, jas reikės saugoti 100 metų. Radioaktyvios atliekos susidarys nuo pirmos atominės elektrinės darbo dienos.

http://www.sea-us.org.au/wastenot.html

4. Atominė energetika – pavojus dėl terorizmo ir branduolinių medžiagų platinimo.

Saugumo tarnybos ir ekspertai pripažįsta, kad branduolinės jėgainės buvo teroristų taikinyje dar iki 2001 m. rugsėjo 11 teroro akto. Atominių elektrinių pažeidžiamumas ir apsauga nuo atakų kelia susirūpinimą visam pasauliui. Teroristai siekia įsigyti branduolinių medžiagų „purvinoms“ plutonio bomboms. Tarptautinė atominės energetikos agentūra (TATENA) pripažįsta, kad reikia daugiau lėšų ir pastangų, tarptautinių susitarimų branduolinių medžiagų neplatinimui ir apsaugai nuo terorizmo užtikrinti.

http://www.nci.org/nci-nt.htm

5. Atominė energetika brangi ir neekonomiška.

Atominė energetika yra vienas brangiausių energijos gamybos būdų ir subsidijuojama visame pasaulyje. Šalia labai brangių reaktorių statybos, į elektros kainą turi būti įskaičiuotas radioaktyvių medžiagų tvarkymas ir reaktorių uždarymas. Nei viena iš 3 AE Lietuvoje ir šalia neturi ekonominio pagrindimo. Suomijoje nuo 2003 m. statomą Olkiluoto-3 1600 MW galios reaktorių planuota paleisti 2009 m. gegužę, bet darbai vėluoja iki 2012 m. birželio. Reaktoriaus statyba turėjo pademonstruoti atominės energetikos gyvybingumą laisvos rinkos sąlygomis, bet nepavyko. Nuo pradinio 2,5 mlrd. eurų pasiūlymo ir 3,2 mlrd. Eurų kontrakto kainos, išlaidos išaugo iki 5,5 mlrd. Eurų ir nematyti pabaigos. Draudimo kompanijos nedraudžia atominių elektrinių.

http://www.olkiluoto.info/en/13/3/

6. Atominė energetika nėra klimato kaitos sprendimas.

Branduolinės energetikos visame cikle, išskyrus atomo branduolio skilimo procesą, susidaro „šiltnamio dujos“. Urano atsargos ribotos ir idealiomis sąlygomis jo užtektų 75 metams, jei branduolinė energetika išliktų dabartiniame lygyje, patenkinant tik 2,5 proc. pasaulio energijos poreikio. Didinant atominių elektrinių skaičių, susidaro milžiniški kiekiai radioaktyvių atliekų ir kt. problemos.

http://www.stormsmith.nl/ http://archive.greenpeace.org/comms/no.nukes/nenstcc.html

7. Sprendimas – darni energetika.

Baltijos regionas ir kaimyninės šalys gali spręsti savo energijos poreikius, įgyvendindamos darnios energetikos sprendimus, kurie sukurs daugiau darbo vietų, panaudos vietinius išteklius ir pritrauks investicijas geresnėmis sąlygomis:

- energijos taupymas ir efektyvus naudojimas;

- atsinaujinančios energetikos vystymas;

- energijos poreikio valdymas, „protingos“ energetikos sistemos.

http://www.energybulletin.net/

 

 

 

 

 

 

 

 

© Atgaja, 2004 • Office: Drobės g. 62, LT-45188, KAUNAS, Lithuania • Mailing: ACP P.O.Box 156, Kaunas 44002 Lithuania.
Phone: (+370 37) 425566 • Fax: (+370 37) 425207